Jak uszyć kocyk z Minky?

Jak uszyć kocyk z Minky?

Tkanina Minky jest szczególnie popularna śród pań, które same chciałyby uszyć coś dla swojego malucha. Po pierwsze dlatego, że materiał Minky nie tylko dostępny jest w bogatej gamie kolorystycznej, ale i jest bardzo miękki i bardzo przyjemny w dotyku. Materiał ten króluje wśród różnego rodzaju akcesoriów dla niemowląt, z powodzeniem można jednak różnego rodzaju kołderki lub kocyki uszyć samodzielnie, jeśli tylko posiadamy maszynę do szycia, cierpliwość oraz podstawy szycia na maszynie.

Kocyk Minky – co będzie potrzebne?

Po pierwsze na pewno trzeba będzie zakupić polar Minky w interesującym nas kolorze oraz wzorze. Najpopularniejsze są tłoczone kropki, można jednak znaleźć też materiał w tłoczone serduszka. Minky bardzo często sprzedawany jest na kupony, ale można też znaleźć hurtownie, gdzie kupimy go tradycyjnie z metra, gdzie stała szerokość wynosi około 150/160 cm. Jeśli chcemy, aby z drugiej strony kocyka znalazła się jakaś inna, sztywniejsza tkanina – możemy też pomyśleć o jakiejś miłej w dotyku, wzorzystej bawełnie.

Oczywiście, potrzebne będą też nici oraz różnego rodzaju przybory krawieckie. Warto też zastanowić się, jak gruby ma to być kocyk. Jeśli zależy nam na tym, aby bardziej przypominał zimową kołderką, najlepiej od razu kupić też wypełnienie antyalergiczne, na przykład w postaci watoliny o pożądanej przez nas grubości.

Czas zabrać się do pracy!

Pierwszym etapem pracy jest skrojenie materiału. Najlepiej wcześniej przygotować sobie formę z papieru, którą przyłożymy do złożonego na pół materiału. Oczywiście, pamiętajmy o tym, aby z każdej strony, gdzie będziemy szyć dodać odpowiedni margines zapasu na szew – standardowo jest to około 2, 5 cm. Specyfika polaru Minky jest taka, że po pierwsze – może nam on uciekać i się przesuwać, a po drugie jest on delikatnie rozciągliwy, co stwarza potencjalne problemy podczas szycia. Najlepiej od razu wszystko spinać szpilkami krawieckimi, aby się nie ruszało, a skrojone części kocyka sfastrygować luźno igłą z nitką.

W następnym kroju, po skrojeniu materiału i sfastrygowaniu go, można przystąpić do zszywania na maszynie poszczególnych boków kocyka. Zapasy szwów można obrobić na overlocku albo też obrzucić specjalnym szwem zabezpieczającym przed pruciem się materiału. Szyjąc na lewej stronie trzeba zostawić około 10 cm dziurkę, aby przez nią wywinąć materiał na prawą stronę. Po wywinięciu tę część najlepiej zszyć z wykorzystaniem ściegu krytego. Całość można dodatkowo na brzegach ostębnować, aby koc się nie wywijał i aby zachował swój pierwotny kształt. Tak uszyty kocyk z Minky można już w tym momencie bez problemu używać.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *